با رشد کسب و کارهای اینترنتی روز به روز تراکنش های مالی در اینترنت زیاد می شود. از این رو هر وب سایتی که خدماتی را ارائه می کند نیازمند به درگاه پرداخت آنلاین است تا کاربران به راحتی بتوانند تراکنش های مالی خود را انجام دهند. بسیاری از دوستانی که قصد راه اندازی کسب و کار اینترنتی را دارند با این مشکل مواجه می شوند که آیا در ابتدای کار می توانیم درگاه پرداخت آنلاین برای سایتمون بگیریم یا نه؟ شاید این سوال خیلی از دوستان باشد. اکثر دوستانی که این طرز فکر را دارند فکر می کنند تا مجوز کار نداشته باشند نمی توانند از بانک درگاه پرداخت آنلاین برای سایت خود بگیرند. در این مقاله قصد دارم دقیقا راجع به همین موارد صحبت کنم. پس اگر می خواهید بدانید که چگونه برای سایتمان درگاه پرداخت آنلاین بگیریم؟ با مارکو وب همراه باشید.

 

چگونه برای سایتمان درگاه پرداخت آنلاین بگیریم؟

همانطور که در بالا اشاره کردم بسیاری از دوستانی که قصد راه اندازی کسب و کار اینترنتی را دارند فکر می کنند گرفتن درگاه پرداخت آنلاین برای سایتشان کار سختی است. فکر می کنند حتما باید به بانک مراجعه کنند و کلی دنگ و فنگ دارد. ولی در صورتی که این طور نیست. برای گرفتن درگاه پرداخت آنلاین اصلا نیازی نیست به بانک مراجعه کنید. در ادامه به شما می گویم که از چه طریقی می توانید در کمتر از چند ساعت برای سایت خود درگاه پرداخت آنلاین دریافت کنید.

 

درگاه پرداخت مستقیم

این گونه درگاه ها معمولا به درد سایت ها و کسب و کارهای بزرگی که گردش مالی بالایی در روز دارند می خورد. مثلا دیجی کالا که روزانه حدود یک میلیارد فروش دارد. برای دریافت درگاه پرداخت مستقیم باید به بانک مراجعه کنید و مدارک مورد نیاز را ارائه کنید. قبل از این کار حتما باید سایت شما دارای نماد اعتماد الکترونیکی باشد. اگر نماد اعتماد الکترونیکی نداشته باشید نمی توانید درگاه پرداخت مستقیم از بانک برای سایت خود دریافت کنید.

اگر بخواهید برای سایت خود نماد اعتماد الکترونیکی هم دریافت کنید زمان بر است. ممکن است حدود ۳ ماه طول بکشد.  پس در ابتدای کارتان نمی توانید درگاه پرداخت مستقیم از بانک دریافت کنید. همین مورد یکی از معایب درگاه پرداخت مستقیم است. هم نماد الکترونیکی نیاز است و هم اینکه باید مدارک کسب و کار خود را به بانک ارائه دهید که این هم چند روز طول می کشد. از طرفی شما به راحتی خودتان نمی توانید درگاه پرداخت بانکی را روی سایت خود فعال کنید. باید از یک برنامه نویس بخواهید برای شما ماژولی بنویسد تا بتوانید مثلا درگاه پرداخت خود را به فروشگاه سایتتان وصل کنید.

پس این روش برای دریافت درگاه پرداخت آنلاین برای کسب و کارهای کوچک اصلا پیشنهاد نمی شود. تنها مزیت درگاه های پرداخت مستقیم این است که کارمزدی از شما دریافت نمی شود و پولی که کاربران شما از طریق اینترنت پرداخت کرده اند بعد از چند ساعت به حساب بانکی شما واریز می شود.

 

درگاه پرداخت واسط

بیشتر سایت های ایرانی از این روش برای دریافت درگاه پرداخت آنلاین سایت خود استفاده می کنند. در این روش دیگر نیازی نیست به بانک مراجعه کنید. به راحتی می توانید از سایت هایی که این خدمات را ارائه می کنند درگاه پرداخت خود را دریافت کنید. فقط کافی است در این سایت ها عضو شوید و اطلاعات کامل خود را ارائه دهید. هم چنین برای اینکه این سایت ها کاملا قانونی عمل می کنند باید شما از طریق کارت ملی و شناسنامه احراز هویت شوید. به راحتی می توانید از کارت ملی و شناسنامه خود با گوشی موبایل خود عکس بگیرید و برای این سایت ها ارسال کنید. در کمتر از یک ساعت مدارک شما بررسی و پنل شما فعال می شود.

پس اولین قدم این است که مدارک خود را برای این سایت ها ارسال کنید. در مرحله بعد باید شماره کارت و شماره حساب بانکی خود را ثبت کنید. در مرحله بعدی باید آدرس سایت خود را ثبت کنید تا سایت شما بررسی شود. اگر سایت شما از لحاظ محتوایی مشکلی نداشته باشد درگاه پرداخت برای سایت شما فعال می شود.

تمام این کار ها ممکن است در کمتر یک ساعت انجام می شود. بعد از این که درگاه پرداخت برای سایت شما فعال شد باید آن را به سایت خود وصل کنید. مزیت این سایت ها این است که از طریق افزونه هایی که برای انواع سایت ساز ها ارائه کرده اند کار شما را راحت کرده اند. مثلا اگر از ووکامرس استفاده می کنید می توانید افزونه مربوط به ووکامرس را دانلود کنید و روی سایت خود نصب کنید.

بعد از نصب افزونه باید به قسمت تنظیمات ووکامرس خود مراجعه کنید. در تنظیمات ووکامرس قسمتی با عنوان پرداخت وجود دارد که هنگامی که به آن قسمت مراجعه می کنید نام درگاه پرداختی که افزونه اش را روی سایت خود نصب کرده اید را می بینید. باید روی نام درگاه پرداخت مورد نظر کلیک کنید و آن را فعال کنید. سپس قسمتی با عنوان  api درگاه وجود دارد که باید کدی که در سایت مورد نظری که از آن درگاه پرداخت برای سایت خود گرفته اید و به سایت شما اختصاص داده شده است را در آن جا قرار دهید تا اتصال بین سایت شما و درگاه پرداخت انجام شود.

تنظیمات درگاه پرداخت آنلاین در ووکامرس

کد api درگاه پرداخت

به همین راحتی می توانید در کمتر از یک ساعت درگاه پرداخت آنلاین برای سایت خود درست کنید و دیگر نیاز به این نیست که ماه ها وقت خود را برای دریافت درگاه پرداخت از بانک تلف کنید.

درگاه واسط، مزایا و معایب:

البته معایبی که درگاه پرداخت های واسط دارند این است که معمولا کارمزدی از شما بابت هر پرداخت گرفته می شود. واریز این کارمزدها را می توانید بر عهده خریداران بگذارید یا اینکه از مبلغی که به حساب شما واریز می شود کم می شود. مورد بعدی این است که زمانی که هر تسویه حسابی را می خواهید انجام دهید اگر تسویه حساب به صورت کارت به کارت و آنی باشد مبلغ ۵۰۰ تومن از شما کسر می شود. ولی اگر تسویه حساب به صورت پایا باشد مبلغی از شما کسر نمی شود ولی در عوض مدت زمانی که پول به حساب بانکی شما واریز می شود ممکن است بین ۶ تا ۸ ساعت آن هم فقط در وقت اداری باشد. مثلا اگر ۵ شنبه غروب درخواست تسویه به روش پایا بدهید ممکن است ساعت ۱۲ روز شنبه به حساب شما واریز شود.

اما از این ها که بگذریم مزیت های این درگاه های پرداخت خیلی بیشتر از معایبش است. اول اینکه در مدت زمان کوتاهی مثلا در یک ساعت سایت شما مجهز به درگاه پرداخت می شود. دوم اینکه خیلی راحت بدون اینکه کد نویسی بلد باشید می توانید خودتان درگاه پرداخت خود را روی سایتتان فعال کنید. همه چیز از قبل برای شما آماده است.

از مزیت های درگاه پرداخت های واسط این است که شما توسط آن ها می توانید محصولاتی که در شبکه های اجتماعی مثل اینستاگرام یا تلگرام ارائه می دهید را نیز بفروشید. به راحتی با کد آسان پرداختی که به شما می دهند می توانید محصولات خود را به راحتی اگر در سایت شما هم وجود نداشته باشد بفروشید.

مزیت دیگری که جدیدا بعضی از این سایت ها ارائه می دهند این است که درگاه اختصاصی به سایت ها می دهند. یعنی در صفحه پرداخت شاپرک یا دیگر بانک ها به جای اینکه نام سایت خودشان باشد نام سایت شما درج می شود.

 

چرا بعضی از درگاه های پرداخت واسط فیلتر شدند؟

یک دوره بود که بسیاری از سایت های درگاه پرداخت واسط به دلایلی فیلتر شده و از فعالیت این گونه سایت ها جلوگیری شده بود. یکی از این دلایل مجوز نداشتن آن ها بود که بعد از بررسی های زیاد سایت هایی که تخلف کرده بودند و مجوز کار نداشتند بسته شدند. از دیگر دلایلی که بسیاری از این سایت ها فیلتر شدند این بود که افرادی که برای سایت شان درگاه پرداخت آنلاین از این سایت ها دریافت کرده بودند محصولات غیر قانونی مثل ابزارهای عبور از فیلترینگ می فروختند.

اما خدا رو شکر این مشکلات به کلی حل شده است و تمام سایت هایی که در این زمینه فعالیت می کنند کاملا قانونی هستند و مجوز کار دارند. شما می توانید با اطمینان کامل به این سایت ها، درگاه پرداخت آنلاین سایت خود را دریافت کنید و کسب و کار اینترنتی خود را شروع کنید.

 

جمع بندی و سخن پایانی

اگر کسب و کار اینترنتی شما کوچک است پیشنهاد من این است که از درگاه پرداخت واسط برای سایت خود استفاده کنید. اما اگر احساس می کنید در آینده گردش مالی شما بالا می رود، مستقیم از بانک برای سایت خود درگاه پرداخت دریافت کنید. این طوری بهتر است و دیگر نیاز به دادن کارمزد ندارید. امیدوارم از این مقاله استفاده کافی را برده باشید.